O vysoké citlivosti, Úzkost

Zahlcení a chronické zahlcení

Co to vůbec je zahlcení a jak se pozná?
Zahlcení je stav, kdy je toho na nás zkrátka moc. V souvislosti s vysoce citlivými lidmi se zmiňuje velice, velice často – máme k němu zkrátka větší sklony než ostatní lidé. Řešení je poměrně snadné. Musíme být k sobě laskaví, znát sami sebe, poznat, kdy máme dost (a nestydět se podle toho zařídit), a mít vlastní odpočinek a čas sami pro sebe jako prioritu.

Jak poznat, že jsme zahlcení, přehlcení, zkrátka že toho máte dost?

Malé problémy vám začnou připadat velké.
A to může vést k nervozitě nebo i k panice.

Jste psychicky nebo fyzicky unavení
Náhle vám chybí energie nebo vám „dochází pára“. To ovlivňuje vaši motivaci k aktivitám, společenským událostem nebo práci.

Nemůžete se soustředit.
Pocit „mlhy na mozku“ nebo dokonce nejistota jsou běžnými příznaky. Nemůžete si vybrat, nemůžete se rozhodnout a neustále sami sebe přistihujete, jak myslíte na něco úplně jiného – anebo rovnou koukáte „do blba”.

Bolí vás hlava nebo cokoliv jiného
Stres se může projevovat fyzicky. Může vás bolet hlava, břicho, čelist, můžete cítit tlak na hrudi, na čele. Fyzické stresory přispívají k psychickému zahlcení a vám se pak může snadno stát, že spadnete do nekonečného cyklu.

Každá maličkost vás naštve
Všechno vás dráždí a provokuje – a to i věci, kterých byste si běžně ani nevšimli. Dá se to snadno připodobnit k náladě batolete, co nutně potřebuje odpolední zdřímnutí.

Zasekáváte se nad detaily
U zahlcení u hodně lidí dochází k pocitu ztráty kontroly nad situací. A pak mají sklony příliš se soustředit na maličkosti, které lze snadno ovládat.

Nutkání se na všechno vykašlat
Naprosto vážně začnete uvažovat o tom, že se na to vykašlete, že odcházíte, že končíte. Čím déle to trvá, tím je pocit urgentnější – ačkoliv to vůbec nedává smysl.

Chronické zahlcení

Chronické zahlcení nastává v situaci, kdy je naše mysl přestimulovaná a kdy nemá dost času na odpočinek a zotavení

Kvůli tomu, že jako vysoce citliví lidé vše prožíváme mnohem intenzivněji, máme sklony k rychlejšímu a intenzivnějšímu zahlcení než ostatní lidé. Bez včasného zásahu se můžeme dostat do koloběhu zahlcení, kterému se říká chronické zahlcení.
Jak ale poznat, že se v něm nacházíte?

1) Změny spánku
Hodně nebo naopak málo spíte. Špatně se vám usíná, budíte se v noci, ráno vstáváte (na vaše poměry) nezvykle brzo – nebo naopak chodíte spát dřív než obvykle, budíte se později než obvykle, ale stejně si nepřipadáte vyspaní. Vyspání ostatně souvisí s dalším bodem…

2) Cítíte se unavení
Bez ohledu na to, že jste spánku měli dostatek. Zahlcení je pro náš nervový systém vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky, takže zvýšená únava je na místě.

3) Jste mnohem emotivnější než obvykle
O vysoce citlivých lidech se mylně a neoprávněně říká, že jsou citlivky a uplakánci. To samozřejmě není pravda, naše hluboké prožívání z nás automaticky nedělá hysterická klubíčka emocí – zahlcení to ale udělat může. Ať už jde o vztek, slzy nebo smutek, zahlcení v kombinaci s únavou negativně ovlivňuje naši schopnost myslet racionálně a regulovat emoce.

4) Potřebujete čas pro sebe
Mnohem intenzivněji, častěji a na delší dobu než obvykle. Chcete se být sami a věnovat se svým milovaným klidným činnostem.

5) Úklid je nepřekonatelný problém
Kvůli únavě, kterou často doprovázejí i negativní emoce, jsou pro nás obvyklé každodenní činnosti velký problém a máme tendence je odkládat. To ale často vede k dalšímu koloběhu zahlcení, protože nás může zahlcovat pohled na nepořádek (moc různých podnětů na jednom místě) nebo myšlenka na to, že ještě k tomu všemu musíme řešit binec.

6) Nemáte motivaci
Ačkoliv obvykle se svými každodenními úkony, projekty a úkoly nemáte problém nebo se na ně dokonce těšíte, zahlcení s tím udělá krátký proces – nic se vám nechce a jen pohled na váš seznam úkolů vás vzbuzuje chuť zalézt do postele a doufat, že se prostě nějak vyřeší samy.

7) Máte problém se soustředěním
A to nejen s pracovními či studijními úkony – stává se vám, že sami sebe uprostřed činnosti přistihněte, že už nějakou chvíli koukáte “do blba” nebo sníte, že zapomínáte, co jste právě dělali nebo chtěli udělat, že se s někým bavíte a nejste schopní ho poslouchat.

8) Něco vás bolí
Zahlcení způsobuje stres a stres se rád ozývá i ve fyzické formě – bolest hlavy, břicha, zad nebo kloubů. Pokud vás něco pobolívá a lékaři nemohou přijít na důvod, může to být zahlcením.

Jak se chronického zahlcení zbavit?
Pokud můžete, vezměte si volno, pokud ne, omezte své povinnosti na nejnutnější minimum. Odpočívejte, dobře jezte, věnujte se klidným činnostem, rozhýbejte tělo a běžte do přírody. Vyvarujte se kofeinu a alkoholu.

Samozřejmě, nejlepším lékem je prevence – znát své spouštěče a vyvarovávat se jich, praktikovat self-care, dostatečně spát, mít dost času pro sebe.

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.