Knižní klub

Přecitlivělí lidé a introverti, Ilse Sand

Šestou probíranou knihou je kniha Přecitlivělí lidé a introverti od psychoterapeutky a pastorky Ilse Sand. Na tuto autorku jsem čítávala samou chválu, a tak jsem byla zvědavá, zda se má očekávání potvrdí — potvrdila. Kniha určitě patří mezi ty lepší, které na našem trhu o vysoké citlivosti najdeme, byť překlad názvu je poněkud nešťastný.

Co kniha slibuje?
Autorka knihy vysvětluje, co to vůbec introverze znamená, co znamená vysoká citlivost a jak se nadále s těmito osobnostními rysy orientovat ve světě extrovertů: jak na sociální situace či hranice, jak se vyvarovat zahlcení.

Co se mi na knize líbilo?
+ Úvod. Kniha začíná příběhem o soužití autorčina extrovertní dědečka a introvertní babičky. Upozorňuje na to, jak vyčerpávající a neužitečné je snažit se napasovat do životního stylu, který nám nevyhovuje a který nás vyčerpává. Je důležité se v životě cítit komfortně.
+ Sice se zabývá typologií, čehož nejsem úplně největší fanoušek, ale hned na úvod se věnuje upozornění, že ne každý splňuje tyto typy 100% a je třeba to brát s rezervou. Ne vždy na to autoři poukážou, takže za mě chválím přístup.
+ Tipy na trávení času s extroverty mi přišly velmi užitečné, osobně jsem si vzala k srdci radu více mluvit o svém prožívání, když jsem s někým, kdo hodně mluví a potřebuje, aby hodně mluvili i ostatní. Kniha poukazuje na to, jak je pro takového člověka introvertovo mlčení matoucí a nepříjemné, ale rovnou se dělí i o nápady, co v tu chvíli říkat. Super!
+ Test citlivosti a introverze/extroverze na konci.
+ Kniha se hodně zaměřuje na chápání sama sebe, laskavost k sobě a braní se tak, jak jsme. Že je naše prožívání světa validní a naprosto v pořádku a je třeba to i tak brát.
+ Oceňuju, že se nesnaží obsáhnout všechno trošku, ale zaměřuje se jen na pár témat, která jsou pro nás introverty aktuální.

Co mi na knize vadilo?
– Ten. Název! V samotné knize je část, kde autorka mluví o tom, jak je důležité mluvit a myslet pozitivně, jak si některé negativní koncepty přejmenovat na neutrálně či pozitivně znějící. Sama píše, že bychom místo “přecitlivělost” měli říkat “extra citlivost”, protože vysoká citlivost přece není přes míru. V originále se píše o vysoce citlivých, takže jde o nešťastný překlad.
– Trochu si zahnidopiším, ačkoliv kniha obsahuje spoustu cenných informací, ne vždy se vyhne “nedělej to” radám, které jsou pro tento žánr typické. Takové to „Jo, ty děláš něco, co ti není užitečné? No tak to nedělej!”. Díky za radu, kéž by to bylo tak jednoduché. 🙂

Stojí za to si knihu přečíst?
Určitě, jste-li vysoce citlivý introvert nebo máte někoho takového ve svém blízkém okolí a chcete mu porozumět.

Je kniha vhodná pro “začátečníky” s vysokou citlivostí?
Ne, vysoké citlivosti se všeobecně nevěnuje tolik, kolik by pro začátečníka byla potřeba. Hodně mluví o introverzi (logicky) a ne všichni vysoce citliví jsou introvertní.

Je kniha vhodná pro běžně citlivé?
Jak jsem psala, má-li někdo vysoce citlivého introverta za partnera, dítě, kamaráda či jinou blízkou osobu, může to být užitečné. Ale primárně je kniha určená pro vysoce citlivé a myslím, že čtení těch praktičtějších rad by zejména pro běžně citlivého extroverta byla strašná nuda. 🙂

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.