Knižní klub

Průvodce pro vysoce citlivé lidi, Judith Orloff

První knihu, kterou jsem se letos naprosto nedemokraticky rozhodla přečíst je Průvodce pro vysoce citlivé lidi od psychiatričky Judith Orloff. Průvodce je pro mě osobně docela srdcovka, protože skrze obálku a následnou koupi této knihy jsem narazila na termín vysoké citlivosti.

Co kniha slibuje?
Autorka knihy slibuje, že se vysoce citliví čtenáři skrze knihu dozví, jak se svou vysokou citlivostí zacházet v různých oblastech života, že získají schopnosti chránit svou citlivost a své potřeby a že začnou vysokou citlivost vnímat jako dar.

Co se mi na knize líbilo?
+ Cenné informace o vysoké citlivosti. Zejména pro lidi, kteří se s termínem jako já setkali skrze tuto knihu poprvé, může být kniha velmi poučná a užitečná.
+ Autorka se snaží pokrýt hodně oblastí života s vysokou citlivostí.
+ Nenabízí jen suché informace, ale i na co si dát pozor a nabízí řešení, která jí či jejím pacientům fungují.
+ Kniha je povzbuzující, že člověk ve své “podivnosti” není sám.
+ Představuje velmi srozumitelně různé meditační techniky.

Co mi na knize vadilo?
– Tím, že se přece jenom jedná primárně o lifestylovou, tenkou knihu, snaha obsáhnout co nejvíce oblastí života je v některých případech možná trochu na škodu — některé rady jsou velmi stručné, někdy až naivní.
– Kniha je hodně zaměřená na to, co pomáhá samotné Judith. To by bylo samo o sobě pochopitelné a v pořádku, ovšem v knize to není dostatečně zdůrazněné, nenabízí alternativy pro ty z nás, kteří si úplně nejedou na ezo vlně s kameny, svatými obrázky, vykuřováním energie atp.
– Kniha plácá dohromady vysoce citlivé lidi a empaty (nebo vysoce empatické lidi, jak to je v knize přeloženo). To vidím jako problematické a matoucí, protože ne každý vysoce citlivý člověk je empat.
– Kniha také plácá dohromady různé směry a různá náboženství. Nevím, jestli je to snaha být inklusivní a pokrýt více směrů, nebo jestli si sama Judith bere z každého něco, ale já se přiznám, že těmto tendencím úplně nefandím. (Ale to by bylo na samostatný článek.)
– Vadilo mi, jak se autorka vyjadřuje o narcistech. Od profesionálky v oblasti duševního zdraví bych očekávala soucitnější přístup a hlavně přesnější informace.

Stojí za to si knihu přečíst?
Pokud máte rádi ezoteriku a jste vysoce citliví, pak je kniha ta pravá pro vás.
Pokud jste, podobně jako já, někde “mezi”, kdy vám nějaké “ezo” dává smysl a něco už je za hranou, knihu bych si přečetla.
Pokud jste na “ezo” kecy alergičtí, ale jste vysoce citliví, knihu bych si určitě alespoň prolistovala třeba v knihovně.

Je kniha vhodná pro “začátečníky” s vysokou citlivostí?
Vím, že nejsem jediná, kdo po téhle knize sáhnul jakožto po první studnici informací ze světa vysoké citlivosti. Navzdory tomu říkám, že bych ji jako “první čtení” nedoporučovala, zejména kvůli míchání empatů a vysoce citlivých, což by mohlo být zbytečně matoucí, a kvůli absenci alternativ řešení různých problémů.

Je kniha vhodná pro běžně citlivé?
Spíš ne. Pro rodiče vysoce citlivých dětí anebo ezotericky zaměřené či otevřené běžně citlivé partnery nebo příbuzné vysoce citlivého člověka to může být zajímavé čtení, ale asi bych knihu úplně nedávala přečíst někomu, kdo o vysoké citlivosti nic neví, sám vysoce citlivý není a úplně tomuto termínu nevěří, protože bych se obávala, že některé pasáže knihy ho v odsouzení vysoké citlivosti podpoří.

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.