Knižní klub

První pomoc pro vysoce citlivé, Åsa-Saga Hammarstedt

Pátou knihou v sérii je kniha První pomoc pro vysoce citlivé od terapeutky Åsa-Saga Hammarstedt. Než jsem po této knize sáhla, provázely mě pocity demotivace, protože knihy o vysoké citlivosti bohužel bývají psány dost podobně a mně se nechtělo číst stále to samé dokola: Vysoká citlivost je to a to a teď se podívejme na různé životní situace a aspekty. Tato kniha je ale jiná. Jde totiž k jádru věci a naprosto nepokrytě předpokládá to, čím si prochází většina z nás vysoce citlivých — tedy že jsme zahlcení, neklidní, dost možná i úzkostní a unavení. A potřebujeme najít cestu, jak z toho ven.

Co kniha slibuje?
Autorka knihy slibuje, že nám pomůže několika praktickými radami od zahlcení, přebírání emocí od ostatních lidí, napojení zpátky do sebe a dalších častých překážek, se kterými se jako vysoce citliví potýkáme.

Co se mi na knize líbilo?
+ Praktičnost!!! Z tohoto aspektu knihy jsem opravdu velmi nadšená. Nechodí se okolo horké kaše, koncept vysoké citlivosti se vysvětlí v několika slovech a rovnou se jde k radám a tipům. Číst si o vysoké citlivosti je samozřejmě nesmírně validující, občas může být ale zdlouhavé hledat rady a tipy mezi řádky dlouhého textu. Tady to máme naservírované na zlatém podnose.
+ Kniha poskytuje dobré rady ohledně zahlcení/přetížení, přebírání emocí a nálad ostatních lidí, vyhoření a vyčerpání a budování životního stylu, který jde ruku v ruce s naší vysokou citlivostí.
+ Tipy na jógové cviky vhodné pro začátečníky s ohledem na potřeby vysoce citlivého člověka. Osobně mám k józe velmi blízko, ale nijak zběhlá v ní určitě nejsem. Umím si představit, že nadšení jogíni se nic moc nového nedozví. Pro nás (celoživotní) začátečníky anebo pro ty z nás, co o józe uvažují, ale stále se “nedokopali” jsou tyto tipy určitě fajn.

Co mi na knize vadilo?
– Přiznávám, že teď trochu hnidopiším, protože mě žádné velké mínus nenapadá. Za zmínku ale určitě stojí to, že kniha není úúúplně pro každého vysoce citlivého. Hodně se zaměřuje na meditaci, jógu, vědomou práci se svou myslí, což já osobně oceňuju, protože mi tento přístup dává velký smysl, umím si ale představit, že ne každý vysoce citlivý člověk zrovna tento přístup ocení.

Stojí za to si knihu přečíst?
Ano, velmi silně doporučuju všem, kdo bojují s výše uvedenými věcmi.

Je kniha vhodná pro “začátečníky” s vysokou citlivostí?
Ano, je jim přímo určená. 🙂

Je kniha vhodná pro běžně citlivé?
Spíše ne, to je hodně individuální — ne že by na knize bylo něco špatného, z některých tipů mohou benefitovat i běžně citliví, navíc kniha nabízí lepší pohled do “zákulisí” prožívání nás vysoce citlivých. Ovšem umím si představit, že ne-vysoce citlivý člověk se u čtení začne brzy nudit, protože ta kniha prostě není určená jemu. Pro hlubší pochopení prožívání blízkého mi větší smysl dává otevřeně komunikovat s daným člověkem, vytvářet bezpečný, chápající, podporující a příjemný prostor, aby se cítil komfortně a chtěl své nitro sdílet. Z knih něčí prožívání nevyčteme, protože každý vysoce citlivý člověk je jiný.

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.