Knižní klub

Citlivost jako výhoda, Kathrin Sohst

Třetí knihou, kterou jsme si odhlasovali, je kniha Citlivost jako výhoda od odbornice na vysokou citlivost Kathrin Sohst. Knihu jsem vzala do ruky poprvé tento měsíc a přiznám se, že jsem byla poměrně skeptická. Musím ale říct, že mě opravdu mile překvapila a odteď ji budu doporučovat všem, kteří se zeptají.

Co kniha slibuje?
Autorka knihy slibuje, že díky její knize proměníme svou citlivost v sílu. Kniha je rozdělená na tři části: základní informace o vysoké citlivosti, zkušenosti a perspektivy vysoce citlivých lidí a strategie a impulsy vysoce citlivých lidí.

Co se mi na knize líbilo?
+ Kniha je přehledně rozložená na mnoho témat, které v životě prožíváme — od vlastních emocí přes vztahy až po kariéru a volný čas.
+ Ocenila jsem konkrétní příběhy různých vysoce citlivých lidí. U některých témat jich bylo i víc, což si myslím, že je v knize o vysoké citlivosti důležité — tedy že jedna problematika může mít ze stejného pohledu (vysoké citlivosti) různé výsledky. Všichni nejsme stejní.
+ Moc se mi líbila část o ezoterice, kde autorka popsala přesně moje pocity. A tedy to, že je v tomto odvětví spousta pozitivních vlivů, které nám mohou hodně dát, ale také těch negativních stránek, které nám mohou hodně vzít. Je tedy, zejména pro vysoce citlivé, velmi důležité být obezřetní a konzumovat tyto věci s mírou.
+ Skvělá také byla podtémata o růstu — výstupu z komfortní zóny a vzpruhy — spojení s energií.

Co mi na knize vadilo?
– Opět se jedná o life-stylovou knihu, takže nejde příliš do hloubky, spíš klouže po povrchu.
– Poměrně odvážné tvrzení, že kniha odhaluje jedinečný vzorec, s nímž proměním svou citlivost v sílu. Témata v knize jsou skvělá, dobře podaná, vzbudila ve mně zájem se jim věnovat hlouběji (popř. že to dělám dobře, když se jim už hlouběji věnuju), ale není úplně na místě skrze ně slibovat zázraky.
– Na začátku knihy proběhly zmínky o “tvrďácích”, “tvrdých lidech”… Popravdě jsem z toho byla poměrně zmatená a měla jsem chuť knihu odložit. Za prvé, víme, že je citlivost spektrum a tedy že svět není rozdělený na vysoce citlivé a ty ostatní. Za druhé, kritizováním běžně či málo citlivých lidí docílíme tak akorát toho, že se urazí a/nebo přestanou poslouchat. Naštěstí to autorka záhy uvedla na pravou míru a zbytek knihy v tomto duchu nepokračoval.

Stojí za to si knihu přečíst?
No jasně! Kniha se mi četla poměrně lehce, obsahuje hodně informací o vysoké citlivosti.

Je kniha vhodná pro “začátečníky” s vysokou citlivostí?
Určitě. Pokročilí mohou s klidným svědomím první část knihy přeskočit.

Je kniha vhodná pro běžně citlivé?
Určitě ano. Zejména skrze osobní příběhy vysoce citlivých lidí mohou tento fenomén lépe pochopit, lépe si představit, co vysoce citliví lidé prožívají.

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.