Knižní klub

Vysoce citliví lidé, Elaine N. Aron

Druhou knihu, kterou jsme si pro tentokrát odhlasovali, je kniha Vysoce citliví lidé od klinické psycholožky, výzkumnice a profesorky Elaine N. Aron. Doktorka Aron vdechla život termínu vysoká citlivost a je (spolu)autorkou studií právě na toto téma. Osobně si jí velmi vážím, protože bez její dlouholeté práce dneska nejsem tam, kde jsem. A věřím, že řada lidí by se mnou souhlasila.

Co kniha slibuje?
Autorka knihy slibuje, že nám kniha pomůže lépe pochopit sebe, své potřeby a svou vysokou citlivost. Nabízí rady na různé oblasti našeho života, jak vzkvétat ve světě, který nám zrovna nebyl ušitý úplně na míru a který nám mnohdy nerozumí a my nerozumíme jemu.

Co se mi na knize líbilo?
+ Důležité a cenné informace o vysoké citlivosti. Dr. Aron skutečnosti popisuje jasně a srozumitelně, což ocení zejména lidé, kteří se s termínem setkávají skrze tuto knihu poprvé.
+ Autorka uvádí příklady ze své praxe psychoterapeutky vysoce citlivých lidí. To osobně oceňuju, protože se domnívám, že na příkladech se vždycky všechno pochopí snáze.
+ Autorka se snaží pokrýt hodně oblastí života s vysokou citlivostí.
+ Líbila se mi myšlenka vrácení se zpět do minulosti a vnímat své vzpomínky z pohledu vysoce citlivého člověka. To si myslím, že pro řadu lidí může být velmi užitečné a hojivé, jen si nejsem jistá, zda je to pro většinu lidí něco, do čeho je dobré, aby se pustili sami.
+ Stejně jako v Průvodci autorka nejenže předesílá možné problémy a zkušenosti, ale nabízí i jejich možná řešení. Osobně preferuju styl v této knize, protože mi připadá více inkluzivní než v Průvodci, který byl na můj vkus místy až příliš ezo.
+ Kapitola i spiritualitě byla super.

Co mi na knize vadilo?
– Jedná se o life-stylovou knihu napsanou americkou autorkou — a je to znát. Informace tedy podle očekávání nejdou do hloubky a často se opakují.
– Že jde o USA se také dalo poznat z kapitoly, kde autorka vehementně popisuje různé psychiatrické prášky. Bylo to zajímavé, ale pro český trh ne úplně užitečné, protože si nemyslím, že by se u nás tyto léky předepisovaly v takovém množství a s takovou lehkostí jako v Americe.
– Tento bod souvisí s předchozím — osobně bych uvítala více informací o fyzické části vysoce citlivosti z pohledu lékařů a různých (chronických) onemocnění. To by mi osobně přišlo užitečnější než popisování účinků prášků.

Stojí za to si knihu přečíst?
Určitě! Za mě osobně je to kniha, kterou každému doporučuju jako první, protože informace v ní jsou přehledné, ucelené a navíc je dr. Aron autorkou termínu.

Je kniha vhodná pro “začátečníky” s vysokou citlivostí?
Stoprocentně.

Je kniha vhodná pro běžně citlivé?
Ano, ačkoliv pro ně asi bude hodně pasáží zdlouhavých a nezajímavých (ale to asi v každé knize, která je na téma, které čtenáři není blízké). Osobně oceňuju, že se v knize autorka opírá o nejen své výzkumy — rozumím tomu, že tohle téma není pro všechny úplně důležité, ale za mě je to fajn zejména pro lidi, kteří tomuto fenoménu nevěří a požadují evidence based důkazy.

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.