Vysoká citlivost v době nejistoty
Jako vysoce citliví lidé neseme váhu světa na svých bedrech. Informace, které se k nám dostávají, zpracováváme hluboce. Jejich následky také zpracováváme hluboce. Naše mozky jsou ze své podstaty velmi pozorné, takže nám máloco unikne, umíme číst mezi řádky.
Momentálně se nacházíme v situaci, kdy jsme vyděšení událostmi a nevíme, co se bude dít. Jsme zmatení, úzkostní, ustrašení, bezmocní… Přicházíme o pocit bezpečí, o pocit jistoty. Soucítíme s lidmi na Ukrajině, s vojáky. Máme strach o své blízké. Zkrátka a dobře je v nás guláš všemožných emocí. A do toho se na nás valí negativní zprávy.
V mnoha ohledech jsme si podobné pocity zažili nedávno: pandemie na nás působila velice podobně. Je tu ale jeden rozdíl. Zatímco při pandemii se otevřeně mluvilo o mentálním zdraví a důležitosti péče o něj, v současné situaci to zní možná až nepatřičně, sobecky, mimo. Zahlcují nás pocity viny. Možná si říkáte, že přece teď nebudete koukat na komedii a smát se, když lidé na Ukrajině trpí a umírají. Možná si říkáte, že je nepatřičné vrazit hlavu do písku, ignorovat zprávy a odjet na víkendový wellness pobyt.
Naše negativní emoce a vina ale lidem na Ukrajině nepomohou. Úzkostným sledováním zpráv se Putinovy tanky nevypaří. Pročítání všech nových článků ruské vojáky domů nepošle. Kontrolování novinek každou chvíli raněné nevyléčí a mrtvé neoživí.
Úzkost a strach jsou na místě. Soucit je důležitý.
Nedovolme ale, aby nás tyto pocity zahltily!
Naše cíle, naše hodnoty, naše práce, naše koníčky, naše emoce, naše pocity, naše mentální pohoda… JSOU VALIDNÍ. Naše problémy jsou reálné. Naše emoce jsou důležité.
Nejsme-li prezident Ruska, pak pocit viny opravdu není na místě.
Jak pomoci?
Jako civilní obyvatelstvo toho moc nezmůžeme. Můžeme ale pomoci finančně. Neziskové organizace pořádají sbírky přímo na pomoc Ukrajině a každá koruna je k dobru.
Pokud si finanční pomoc nemůžete dovolit, prosím nepropadejte pocitu viny! Pomoc může být i ve formě sdílení těchto sbírek, aby o nich vědělo co nejvíce lidí.
Svět potřebuje:
Naši empatii
Naše hluboké přemýšlení
Naši silnou víru ve spravedlnost
Naši kreativitu
Naši intuici
Postarejme se o sebe! Jak se říká, nemůžeme nalévat z prázdného hrníčku. Nemůžeme dávat z toho, kde nic není.
Jak se cítit lépe v nejisté době?
Pozor na zprávy!
Časté čtení zpráv, neustále zapnutá televize se zpravodajstvím, kontrola novinářských účtů na sociálních sítích každou chvilku je to nejhorší, co pro sebe a svou citlivost můžeme udělat.
Jedna věc je být v obraze. Druhá věc je konzumovat negativitu bez začátku a konce a nechat se jí pohlcovat. Pro některé z nás je reálné všechno vypnout. Ale co zbytek, kterému nevědění způsobuje stejnou úzkost jako neustálá konzumace?
Novinky nepotřebujeme vědět hned
Limitujme čas, který zprávám dáváme. Pár minut na zpravodajském serveru a pak pár hodin klid.
Dodržujme balanc a negativitu přebijme něčím pozitivním. Na deset minut zpráv se hodí hodina něčeho, u čeho vypneme a u čeho se cítíme dobře.
Poprosme někoho, komu sledování zpráv nevadí, aby nás třeba jednou denně informoval o všem důležitém.
Nechejme si všechno zjišťování na ráno! Konzumovat negativní zprávy na večer je dobrý nápad pouze v případě, že v noci nehodláme spát a chceme si na druhý den připravit pořádný základ na velké úzkosti.
Zpracujme emoce — ale nenechme se jimi zahltit
Pocity strachu, viny, úzkosti… jsou normální. Je ale potřeba najít balanc mezi tím, kdy si je prožijeme a zpracujeme je, kdy se v nich utápíme a kdy před nimi utíkáme. Dobrým pomocníkem tady může být komunikace a naše přirozená kreativita. Mluvme o svých pocitech s ostatními, mluvme o svých pocitech s plyšákem nebo zdí. Sdílejme své pocity. Pišme o nich, malujme je… vyjádřeme je!
Dovolme si cítit pozitivní emoce
Pocit viny může být zejména pro nás vysoce citlivé velmi intenzivní a zahlcující. Pamatujme, že nastálá situace není naše vina. Není v našich silách na tom cokoliv změnit. Nikomu nepomůžeme, když se zhroutíme, když se budeme cítit špatně, že se chceme cítit dobře. Dovolme si vyhledávat situace, které nás rozesmívají, které nás těší, u kterých se cítíme dobře.
Vraťme se k sobě, ke své podstatě.
Jak trávíme čas nejraději?
S kým chceme trávit čas?
Co nás baví, co nás naplňuje, u čeho si odpočineme?
Buďme k sobě laskaví!
Spiritualita
Chvíle krize nás přímo vybízejí obrátit se na své nitro. Je na každém, co si pod tím představí, co je mu příjemné, k čemu má blízko. Ať už je to modlení, meditace, jóga, afirmace, pálení bylinek, objímání stromů… Cokoliv, u čeho se cítíte ve spojení s něčím větším, co vám dodává naději, co vám připadá užitečné.
Více momentů radosti
Naplánujme si na chvíle volna něco hezkého, na co se můžeme těšit. Naše citlivost potřebuje péči. A potřebuje ji dvojnásob ve chvílích stresu — tak proč si něco odepírat? Zajděme si na dortík, dejme přednost filmu či knize před uklízením, použijme konečně wellness voucher, který se nám válí v šuplíku a na který nikdy není čas.
Hranice
Jako vysoce citliví lidé jsme často pro naše okolí vrby. Takový psychoterapeuté-amatéři, kteří vyslechnou, soucítí, podpoří.
Bereme ale na vědomí, že pokud nám bude kamarádka vypisovat nejnovější zprávy a u toho se ještě dožadovat psychické podpory, může nás to vyčerpává úplně stejně nebo ještě více, než kdybychom ten obsah konzumovali sami. Je na místě najít hranici, která nám je příjemná, a tu si vytyčit. Ať už se nechceme na tohle téma bavit nikdy a s nikým, nebo máme kapacitu o tom hovořit jen chvíli jednou denně.
Pár SOS tipů
Je-li toho na vás moc a cítíte-li že vaše mentální pohoda a zdraví klesá dolů neudržitelnou rychlostí, níže jsou tipy, které by vám mohly pomoct.
Krizové linky
Linka první psychické pomoci – Tel.: 116 123, nonstop
Pražská linka důvěry – Tel.: 222 580 697 nonstop
Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice – Tel.: 284 016 666 nonstop
Linka naděje Brno – Tel.: 532 232 078 nonstop
Linka důvěry Ostrava – Tel.: 737 267 939 nonstop
Modrá linka – 549 241 010 (pevná linka), 608 902 410 (mobil) od 9.00-21.00
(Zdroj: @nevypustdusi)
Krizová centra
Krizové centrum RIAPS Praha
Centrum krizové intervence PN v Bohnicích
Krizové centrum Psychiatrické kliniky FN Brno
Krizové centrum Ostrava, o.s.
(Zdroj: @nevypustdusi)
Psychoterapeuti
Na stránkách https://czap.cz/adresar naleznete přehledný seznam psychoterapeutů, který se dá rozdělit podle krajů i podle volné kapacity.
On-line psychoterapie
Platformy jako @hedepycz nebo @terap.io nabízí psychoterapii přes webkameru z pohodlí vašeho domova.
Podpora rodiny, kamarádů
Je vám zle? Řekněte si o pomoc! Partnerovi, rodičům, kamarádům… V nouzi poznáš přítele znamená i to, že v době krize mají lidé tendence se semknout. Netopte se v zoufalství sami!
Některé užitečné rady můžete naleznout i na profilu. Pro lepší přehlednost mrkněte na Průvodce, konkrétně na Úzkosti nebo Stres a zahlcení.
Doplňky výživy
Berličky v podobě bylinek a přípravků z lékárny.
L-Tryptofan
Lehké antidepresivum, které lze koupit bez předpisu.
Melatonin
Pokud se vám špatně spí, vyzkoušejte doplnění melatoninu. Osobně mám skvělou zkušenost.
Třezalka
Přírodní antidepresivum.
Bylinky
Heřmánkový či meduňkový čaj k pití, levandulový esenciální olej k čichání… Osobně teď dávám přednost především zklidňujícím bylinkám. Pokud jste úzkostní, pak je lepší vyřadit kofein!