Ep. 20: Jak na: Zahlcení
Jak zvládat zahlcení a předcházet mu jako vysoce citlivý člověk?
V této epizodě podcastu Vysoce Citliví Lidé se zaměřuji na zahlcení – co to je, jak se projevuje a jak mu můžeme předcházet. Zahlcení je stav, kdy přijímáme více vjemů, než jsme schopni zpracovat – ať už jde o emocionální, mentální, sociální, smyslové nebo fyzické zahlcení. Často je doprovázeno stresem, vyčerpáním, přetížením nervového systému a pocitem, že už je toho prostě moc.
Proto se v této epizodě zaměřuji hlavně na prevenci, protože je jednodušší předcházet zahlcení, než se pak dostávat z jeho důsledků.
Jak předcházet zahlcení?
Věnujme pozornost svému prostředí
Klidné prostředí s minimem rušivých prvků je pro vysoce citlivé klíčové. Pokud nemáme možnost mít vlastní tichý pokoj, vytvořme si alespoň koutek, kde nám bude dobře – s příjemným světlem, rostlinami, jemnými texturami. Pomoci mohou i sluchátka s klidnou hudbou nebo zvuky přírody.
Dopřejme svým smyslům úlevu
Naše smysly jsou neustále přetížené, proto má smysl jim ulevit. Sluneční brýle, pohodlné oblečení, tiché prostředí, jemné vůně – to všechno může pomoci, ať už v rámci prevence nebo jako první pomoc při zahlcení.
Pravidelně si dopřávejme pauzy
Ať už pracujeme, studujeme nebo uklízíme, je důležité nezapomenout na pauzy. Osobně se mi osvědčila pomodoro metoda – 25 minut práce, 5 minut pauzy. Krátké přestávky nám pomáhají udržet soustředění a předejít vyčerpání.
Vědomě pracujme s myslí
Někdy jsme zahlceni ne vnějšími podněty, ale vlastními myšlenkami. Neustálé přemítání, analyzování a vnitřní dialog nás může vyčerpávat. Meditace, dechová cvičení, všímavost (mindfulness) a deníkování mohou pomoci zklidnit mysl a přinést úlevu.
Respektujme své hranice
Hranice nejsou sobecké – jsou nezbytné. Umět říct ne na věci, které nás vyčerpávají, je klíčové pro naši energii a duševní pohodu. Čím lépe známe své limity, tím snazší je je chránit.
Chronické zahlcení: Jak poznat, že už je toho moc?
Pokud máme pocit, že nás zahlcuje úplně všechno, může jít o chronické zahlcení – tedy stav, kdy jsme neustále na hranici vyčerpání a už i drobnosti nás přetěžují. Může se projevovat:
- Přetrvávající únavou a podrážděností
- Problémy se spánkem a soustředěním
- Silnější reakcí na běžné podněty
- Pocitem, že nás stresuje i “maličkost”
V takovém případě je nutné zpomalit a podívat se, kde můžeme upravit svůj životní styl – zda máme dost odpočinku, zda naše prostředí odpovídá našim potřebám a jestli se neženeme za výkonem na úkor vlastního zdraví.